Najbezpieczniejszym państwem na świecie jest Islandia, a najmniej bezpiecznym Irak - wynika z dorocznego Światowego Indeksu Pokoju. Ranking omawia "Financial Times".
Polska znalazła się w tej klasyfikacji na miejscu 31., wyprzedzając Estonię, Francję, Łotwę i Litwę. W zeszłym roku Polska była na miejscu 26.
Badanie przeprowadzono w 140 państwach przez niezależny Instytut Ekonomii i Pokoju oraz firmę analityczną Economist Intelligence Unit, powiązaną z prestiżowym tygodnikiem brytyjskim "The Economist". Pod uwagę brano 24 kryteria w tym poziom przemocy, wysokość wydatków wojskowych, stopień rozpowszechnienia przestępczości zorganizowanej, stosunki z sąsiadami, rozmieszczenie obcych wojsk w danym kraju, liczbę osadzonych w więzieniach, czy potencjalne zagrożenie terrorystyczne w obrębie granic państwa.
Większość krajów europejskich znalazła się wśród najbardziej spokojnych państw. Według badania 16 na 20 najbardziej spokojnych państw to demokracje europejskie - większość z nich stanowią członkowie Unii Europejskiej. Gdyby oceniać UE jako całość, to w rankingu zajęłaby ona czwartą pozycję.
Tymczasem Stany Zjednoczone zajęły dopiero 97. miejsce, Rosja - 131., natomiast Chiny - 67.
Jak pisze "Financial Times", niska pozycja USA (m.in. za Syrią, Rwandą i Białorusią) odzwierciedla wysoki poziom ich zaangażowania wojskowego na świecie. W USA również proporcjonalnie więcej obywateli niż w innych krajach jest osadzonych w więzieniach.
Drugi rok z rzędu Irak zajął w rankingu ostatnie miejsce w związku z nieprzerwaną przemocą od czasu amerykańskiej inwazji w 2003 roku. "Financial Times" dodaje, że obecnie około 4 mln Irakijczyków przebywa na uchodźstwie.
Tuż przed Irakiem znalazły się Somalia, Sudan, Afganistan, Izrael i Czad.
Pozycja najspokojniejszego kraju - Islandii - odzwierciedla jej stabilność polityczną i dobre stosunki z sąsiadami; Islandia nie ma armii zawodowej i ma najmniejszy odsetek obywateli w więzieniach.
Kolejne miejsca wśród najspokojniejszych państw zajęły: Dania, Norwegia, Nowa Zelandia, Japonia, Irlandia, Portugalia, Finlandia, Luksemburg, Austria, Kanada i Szwajcaria.
Kraje, które znacznie awansowały na liście państw bezpiecznych od zeszłorocznego, pierwszego badania, to: Angola, Indonezja, Indie i Uzbekistan.
Kenia, w której przez kilka miesięcy trwał kryzys polityczny w następstwie nieogłoszenia wyników grudniowych wyborów prezydenckich, jest krajem, który zanotował największy spadek.
piątek, 23 maja 2008
piątek, 16 maja 2008
NO. ZEBY TYLKO POGODA JESZCZE BYLA. NAJPIERW NA OBIAD BYLA PIZZA. OBZARLEM SIE JAK GLUPI. POTEM PO DRZEMCE POSZLISMY NA DWOR, WYJALEM DUZA WANNE, NAPUSCILEM WODY Z MYDLEM, WYCIAGNELISMY TACZKI, KONEWKI I TE SPRAWY, PLASTIKOWE KUBKI I SLOMKI DO PIANY, A NA KONIEC ROBILISMY WOJNE NA DWA WEZE SKUTKIEM CZEGO JESTEM MOKRY OD STOP DO GLOW I TAK JUZ BEDE DO GODZINY 17. CZASAMI TO SIE NAWET NIE CZUJE JAK W PRACY. TANDETNIE SIE WZRUSZAM, ALE JAK PATRZE NA TE USMIECHNIETE, ISLANDZKIE MALE TWARZE TO WLASNIE NIE MOGE UWIERZYC ZE TO SA ISLANDZKIE, MALE USMIECHNIETE TWARZE. NA KONCU SWIATA, NA JAKIEJS WYSPIE, NA GORCE :-)
piątek, 2 maja 2008
Znowu Pierwsza
Mniej wolności słowa na świecie. To konkluzja ogłoszonego właśnie raportu prestiżowej amerykańskiej fundacji Freedom House, która krytykuje Polskę m.in. za mianowanie przyjaciółki ministra sprawiedliwości "komisarzem politycznym" w publicznej telewizji. Pierwsze pozycje rankingu Freedom House zajmują Finlandia, Islandia, Dania i Norwegia, ostatnie - Turkmenistan, Birma i Korea Północna. ZNOWU PIERWSZA :D
Subskrybuj:
Posty (Atom)